Szlak Wiatraków

Szlak Wiatraków przebiega przez 4 nadmorskie miejscowości: Darłowo, Cisowo, Kopań i Wicie. Trasa oznaczona jest kolorem zielonym a jej stopień trudności określany jest jako łatwy. Całkowita długość ścieżki wynosi nieco ponad 13 km. Trasa wiedzie drogami o różnej nawierzchni - od asfaltowych po szutrowe i pokryte płytami. Niektóre etapy szlaku łączą się ze Szlakiem Zabytków Średniowiecza, można więc poza wiatrakami zobaczyć wartościowe, stare obiekty architektoniczne w tym zamki i kościoły.

Pierwszy odcinek liczy niespełna 6 km i rozpoczyna się w Darłowie przy Zamku Książąt Pomorskich. Obiekt ten został wybudowany w latach 1352 – 1372 przez księcia Bogusława V. Twierdza znajduje się na wyspie otoczonej rzeką i jest najstarszym i najlepiej zachowanym zamkiem obronnym na polskim wybrzeżu.

Wędrując uliczkami Darłowa udajemy się w kierunku parku elektrowni wiatrowej. W tym miejscu możemy zobaczyć jedne z największych wiatraków w Europie. Ich wysokość wynosi 118 metrów. Łącznie na terenie elektrowni znajduje się 15 wiatraków.

Mijając wiatraki udajemy kierujemy się do Cisowa, gdzie możemy zobaczyć kościół p.w. św. Stanisława Kostki. Budowla w stylu gotyckim pochodzi z XIV wieku. Przechodząc przez wieś mijamy również pomnik upamiętniający mieszkańców poległych podczas I Wojny Światowej oraz zabudowę zagrodową z XIX wieku. W Cisowie rośnie też grupa drzew, których obwody wynoszą ponad 230 cm.

Z Cisowa kierujemy się na północ, do Kopania. Tuż przed wsią Szlak Wiatraków łączy się z Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym R10. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na zabudowania pochodzące nawet z XVII wieku. Kolejnym punktem trasy jest pobliskie Jezioro Kopań. Przy zachodnim brzegu akwenu można zaobserwować 6 metrowy granit różowy, którego część wystaje nad powierzchnię wody. Tutaj rozpoczyna się również drugi odcinek szlaku liczący ponad 7 km. Ta cześć trasy jest łatwa, choć można napotkać tu nieliczne utrudnienia. Poruszając się szlakiem rowerowym docieramy do rozjazdu. Szlak wiatraków prowadzi w lewo, przez częściowo zarośnięte ścieżki. Dalej trasa wiedzie wzdłuż południowych brzegów wspomnianego wcześniej jeziora, a następnie wzdłuż pola. Dochodząc do drogi asfaltowej należy skręcić w lewo i kierować się na północ do miejscowości Wicie. Po około 2 km powinniśmy znaleźć się przy plaży – tutaj kończy się szlak.

Wybierając się na wycieczkę Szlakiem Wiatraków należy pamiętać, że w niektórych miejscach jest on słabo oznakowany. Warto więc zaopatrzyć się w mapkę. Wszelkie materiały o szlaku i obiektach można uzyskać w Informacji Turystycznej w zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. 

Ostatnia aktualizacja - maj 2017r.

Mapa

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 3 535 292, Dziś: 510, Osób online: 5

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem