Szlaki rowerowe

Szlaki rowerowe i wypożyczalnie rowerów

W okolicy Darłowa znajduje się kilka dobrze przygotowanych szlaków rowerowych. Możemy wybierać spośród czterech specjalnie przygotowanych pętli rowerowych oraz całej masy dróg, ścieżek i leśnych duktów.

Wszystkie trasy rowerowe zostały tak pomyślane, by rowerzysta zataczał okrąg i wracał do miejsca, z którego wyjechał.

Szlaki rowerowe:

 • Mała Pętla – 7 km

To najkrótsza trasa wokół Darłowa gdyz ma jedynie 7 kilometrów, więc jest doskonały na rozgrzewkę. Obejmuje trasę od Darłówka Zachodniego przez Darłowo do Darłówka Wschodniego. W Darłowie można nieco zboczyć z trasy by zwiedzić starówkę. Ze względu na to, że jest to trasa krótka i łatwa to wspaniale nadaje się na wyprawę nawet z małymi dziećmi.

Pozostałe szlaki rowerowe nawiązują do szlaków pieszych – Wiatrakowego (39 km długości), Nadmorskiego (37 km) i Cystersów (23).

 • Pętla Szlakiem Cystersów – 23 km

Trasa powstała na pamiątkę zakonników, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju gminy Darłowo oraz okolicznych wiosek. Łączna długość szlaku to 106 kilometrów dróg, które biegną przez Bukowo Morskie, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Boleszewo, Stary Jarosław, Krupy, Kowalewice, Kowalewiczki, Barzowice, Palczewice, Cisowo, Darłowo, Bobolin oraz Dąbki. Przygotowana dla rowerzystów pętla rowerowa jest natomiast znacznie krótsza. Rozpoczyna się w Darłowie i prowadzi przez Bobolin, Dąbki, Bukowo Morskie, Pęciszewko, Rusko, by zakończyć się ponownie w Darłowie. Na trasie znajduje się m.in. Zamek Książąt Pomorskich, liczne średniowieczne kościoły, zabytki budownictwa wiejskiego.. W Centrum Informacji Turystycznej, znajdującym się w Darłowie można nabyć mapę Szlaku Cystersów z najważniejszymi, zaznaczonymi na niej obiektami turystycznymi.

 • Duża Pętla Wiatrakowa ­­– 39 km

Rozpoczyna się w Darłowie od Zamku Książąt Pomorskich i biegnie przez Cisowo, wzdłuż południowego brzegu jeziora Kopań. Na trasie można podziwiać m.in. liczne zabytki, widoki na panoramę nadmorską czy pierwszy w Polsce park elektrowni wiatrowych. Trasa przebiega przez następujące miejscowości: Darłowo, Cisowo, Drozdowo, Sulimice, Kowalewice, Stary Jarosław i Krupy.

 • Duża Pętla Nadmorska – 37 km

Niezwykle malownicza trasa prowadząca drogą tuż za wydmą, na wale przeciwpowodziowym. Zaczyna się ona pod tzw. Patelnią w Darłówku Wschodnim. Trasa biegnie lasem nadmorskim, a później mierzeją między morzem a jeziorem Kopań. Z drogi doskonale widać morze, wiatraki oraz jezioro. Miejscowości, przez które wiedzie trasa to: Darłówko Wsch. (ul. Słowiańska) – Wicie – Jarosławiec – Rusinowo – Barzowice – Drozdowo – Darłowo. Na odcinku z Darłówka Wschodniego do Jarosławca ruch samochodowy jest zamknięty, co pozwala rozkoszować się wspaniałymi widokami i czystym powietrzem.

Inne szlaki:

Międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku R-10 przebiega przez Darłowo, a jego łączna długość wynosi 8539 km, na terenie Polski to około 588 km. W Polsce rozpoczyna się w Świnoujściu i kończy w Gronowie.

Warto wspomnieć o tym, że ze szlakiem R-10, w dużej części pokrywa się rowerowy Szlak Eryka I. Swoją nazwę zawdzięcza on księciu pomorskiemu z dynastii Gryfitów, który urodził się i zmarł w Darłowie. Książęcy szlak przebiega na terenie gmin: Postomino i Darłowo, przez takie miejscowości jak Rusinów, Naćmierz, a następnie Korlino, gdzie łączy się ze szlakiem R-10.

Pomorski Szlak Świętego Jakuba, czyli Camino de Santiago przechodzi również przez Darłowo, uznawany za jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Szlak oznaczony jest muszlami od grobu filozofa Immanuela Kanta w Królewcu do grobu apostoła Św. Jakuba Większego, z Rosji przez Polskę, Niemcy, Belgię, Francje do Hiszpanii.

Na 8,5-kilometrowym odcinku drogi nr 203, prowadzącej z Darłowa do Dąbek zbudowano nową ścieżkę rowerową.

Bardziej wymagający i spragnieni wrażeń turyści mogą również popłynąć na wyspę Bornholm, gdzie znajduje się wiele równie ciekawych, rowerowych ścieżek. 

 

Wypożyczalnie rowerów:
 • Sklep Rowerowy Bike ul. Pocztowa 24

 • Hotel Lidia ul. Dorszowa 3

 • O.W. Róża Wiatrów ul. J. Muchy 2

 • O.W. Nord ul. Plażowa 4

Mapa

Komentarze

Dodaj komentarz
 • mapki? gdzie je zdobyć?Autor: romi
  proszę o info gdzie mozna znaleźć mapki w/w szlaków...
  proszę o info gdzie mozna znaleźć mapki w/w szlaków
 • Rowerem po DarłówkuAutor: Romek
  Może ktoś posiada mapki tych szlaków i chętnie się nimi podzieli.
  Pozdrawiam...
  Może ktoś posiada mapki tych szlaków i chętnie się nimi podzieli.
  Pozdrawiam
 • mapkiAutor: Robert
  Szkoda, że brakuje załączonych mapek oraz więcej informacji na ten temat....
  Szkoda, że brakuje załączonych mapek oraz więcej informacji na ten temat.
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.
strony: 1 2 z 2

Wizyt: 3 535 292, Dziś: 510, Osób online: 5

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem