Wycieczki piesze i rowerowe po Darłowie i okolicy - Jak prowadzą szlaki? Jakie trasy wybierać?

Wycieczki piesze Znakowane szlaki piesze

  • Koszaliński Szlak Nadmorski (czerwony), odcinek międzynarodowego szlaku E-9 prowadzącego z Brestu (Francja) do Braniewa. Szlak ten, w okolicy Darłowa, obejmuje pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich. Trasa obfituje nie tylko w różnorodne ekosystemy, ale i piękne widoki. Prowadzi wzdłuż Bałtyku przez nadmorskie kąpieliska od Dźwirzyna do Wicia (102 km). Przez gminę przebiega odcinek o długości około 30 km od Dąbkowic przez Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Darłówko do Wicia.
  • Szlak Rezerwatów (niebieski), długość 71,5 km. Rozpoczyna się w Darłówku kończy w Polanowie. Na trasie rezerwatu pomniki przyrody, zamki w Darłowie i Kręgu. Przez gminę przebiega odcinek około 15 km od Darłówka przez Darłowo, Zakrzewo Dolne, Zielnowo i Kowalewice.

Źródło: oficjalna strona Gminy Darłowo www.gzup.pl

Szlaki piesze i rowerowe

  • Pętla Szlakiem Cystersów (23 km) - Szlak Zabytków Średniowiecznych. Średniowieczni Cystersi mieli ogromny wpływ na rozwój obecnej gminy Darłowo i okolicznych wsi. Szlak Cystersów jest wspomnieniem ich wielkich zasług dla regionu, obejmuje 106 kilometrów tras przebiegających przez gminę Darłowo, dwie sąsiednie gminy i miasto Darłowo. Bobolin – Dąbki („Regionalna Izba Tradycji – Pamięć Pokoleń” ul. Wczasowa 10, Bogumiła i Jan Górscy tel. 94 314 86 03) – Bukowo Morskie (Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIII/XIV wieku, styl gotycki) – Pęciszewko – Rusko – Darłowo.
    Na trasie: Zamek Książąt Pomorskich, średniowieczne kościoły, zabytki budownictwa wiejskiego. Pełny opis całego szlaku dostępny pod adresem: www.ugdarlowo.pl
  • Duża Pętla Nadmorska (37km) Darłówko Wsch. (ul. Słowiańska) – Wicie – Jarosławiec – Rusinowo – Barzowice – Drozdowo – Darłowo.
    Malownicza trasa wiedzie nową drogą tuż za wydmą, na wale przeciwpowodziowym zaczynającą się od tzw. Patelni w Darłówku Wschodnim. Następnie biegnie w lasku nadmorskim, dalej przez mierzeję między morzem a jeziorem Kopań. Przejeżdża się również przez przekop – połączenie jeziora z morzem. Z drogi doskonale widać morze, wiatraki oraz jezioro. Szlak na odcinku z Darłówka Wsch. do Jarosławca jest zamknięty dla ruchu samochodowego, więc można się w czasie przejażdżki rowerowej rozkoszować wspaniałymi widokami, czystym powietrzem, niezmąconą ciszą, a biwak zorganizować na „dzikiej” plaży.
  • Duża Pętla Wiatrakowa (39km) Darłowo – Cisowo – Drozdowo – Sulimice – Kowalewice – Stary Jarosław – Krupy – Darłowo.
    Rozpoczyna się w Darłowie z Zamku Książąt Pomorskich, biegnie przez Cisowo, wzdłuż południowego brzegu jeziora Kopań. Na trasie liczne zabytki, widoki na panoramę nadmorską, pierwszy w Polsce park elektrowni wiatrowych powstały w 1999 roku. Znajdując się na szlaku warto wstąpić do kościoła w stylu gotyckim w Cisowie z 1321 roku. We wnętrzu można zobaczyć renesansowe ławy i chór, barokową ambonę i ołtarz główny oraz kropielnicę z XIV wieku.

Źródło tekstu: folder „ABC aktywnego wypoczynku – Darłowo aktywnie” dostępny na oficjalnej stronie miasta www.darłowo.pl

Przez Darłowo przebiega kilka bardzo interesujących szlaków, które można pokonać pieszo i na rowerach. W mieście znajdują się wypożyczalnie sprzętu, gdzie oprócz obleganych quadów, znajdziemy również rowery i sprzęt do Nordic Walking, niezwykle popularny w ostatnich czasach. Rowerzyści zazwyczaj koncentrują się na najbardziej popularnej trasie, łączącej Darłowo z Dąbkowicami, a przebiegającej wśród lasów i wzdłuż brzegu pobliskiego jeziora Bukowo.

Ostatnia aktualizacja - wrzesień 2018 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.darlowo.com.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0