Most rozsuwany

Most rozsuwany w Darłówku

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przebudowano poprzedni, stary most zwodzony na rzece Wieprzy łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim. Most zwodzony został zastąpiony mostem rozsuwanym. To jedynym most rozsuwany na terenie Polski, dlatego warto poświęcić chwilę z wakacyjnego czasu na jego obejrzenie.

Uchodząca do morza Wieprza rozdziela Darłówko na część wschodnia i zachodnią. Oba brzegi Wieprzy spinał XVII-wieczny, drewniany most zwodzony. Został on zmodernizowany w XIX stuleciu i służył aż do lat 70-tych ubiegłego wieku. Ponieważ zaczęto rozbudowywać port w Darłówku stary most rozebrano w 1977 roku. Aż do roku 1988 na Wieprzy kursował prom. W tym roku został oddany nietypowy, jedyny tego rodzaju, most rozsuwany w Darłówku. Poza konstrukcją, również wieża sterownicza ma nietypowy wygląd – przez wielu nazywana jest UFO. Most przewidziany jest dla ruchu pieszych i pojazdów ratowniczych.

 
Ostatnia aktualizacja - listopad 2018
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.darlowko.pl nie odpowiada.

 

 

Mapa

Komentarze

Dodaj komentarz
 • Do retrospekcjeAutor: Brunon 3
  Lepiej byłoby, gdyby "przeflancowano" te problemy do Myśliborza. Tam jest "cicho i spokojnie". Nap...
  Lepiej byłoby, gdyby "przeflancowano" te problemy do Myśliborza. Tam jest "cicho i spokojnie". Naprawdę, "cicho i spokojnie". Spróbujemy te problemy "rozwiązać" w drugiej połowie sierpnia br. Być może, z dobrym skutkiem !
 • Do retrospekcjeAutor: Bruno 1
  ...
  Przypomnieć trzeba, lecz dopiero wtedy, gdy "bohater" stanie się "osobą publczną, i podlegał będzie weryfikacji swych postaw.
 • RetrospekcjeAutor: Brunon
  Jetem leśnikiem, lecz dawno temu uczyłem "ichtiologii" w szkole rybołóstwa (tutaj). Widzę to ws...
  Jetem leśnikiem, lecz dawno temu uczyłem "ichtiologii" w szkole rybołóstwa (tutaj). Widzę to wszystko jak inny świat, ładny świat.
  Kiedyś ... , trzeba było trzymać "język za zębami". dzisiaj okazała tablica.
  Pewnie juz nikt tego nie pamięta !.
 • serce się krajeAutor: alicja
  chciałam przyjechać do Darłówka, aby pokazać ten most (stary, podnoszony), ale, jak widzę, prz...
  chciałam przyjechać do Darłówka, aby pokazać ten most (stary, podnoszony), ale, jak widzę, przyszło nowe i nie ma po co tam wracać;)
 • porażka 2.0Autor: Maciej
  Niestety ale decydent budowy nowego mostu zniszczył zabytek, a to co powstało w miejsce zabytku je...
  Niestety ale decydent budowy nowego mostu zniszczył zabytek, a to co powstało w miejsce zabytku jest totalnym kiczem Darłówka...
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.
strony: 1 2 z 2